top of page

Fazuľová polievka s kurkumou a zázvorom

Táto jemne korenistá polievka plná zeleniny a strukovín je výborná v každom ročnom období. Polievka je veľmi hustá a sýta a napriek tomu nízko kalorická a plná vlákniny, ideálna pre chudnutie.


Pozor! Nenechajte sa odradiť tým, že je táto Fazuľová polievka veľmi hustá, je to zámer. Na fotkách nižšie vidno, že väčšina účastníčok programu recept dodržala, avšak niektorým sa to predsa nezdalo a použili vody viac. Aj preto máme v programe drobnú úlohu - každý deň odfotiť jedno jedlo a zdieľať s ostatnými. Jednak pre inšpiráciu ostatným a tiež aby sme zavčasu podchytili takéto chýbky.


Polievky sú vynikajúce pri chudnutí, avšak nie všetky. Ak by bola polievka príliš vodová, bude síce takmer bez kalórií, avšak veľmi rýchlo budete zasa hladní. Ak by naopak obsahovala veľa oleja, zápražku alebo k nej bol navyše chlieb, už žiaľ nebudete chudnúť. Preto sú moje polievky veľmi husté, avšak vďaka strukovinám a zelenine, ktoré sú stále nízko kalorické. Tejto polievky sa tak môžete najesť do sýtosti a pritom stále chudnúť.


Strukoviny sú dôležitým zdrojom kľúčovej živiny a nie, aj keď bielkoviny obsahujú, teraz hovorím o vláknine. Pri jedle sa totiž potrebuje okrem nás najesť aj náš črevný mikrobióm. V našom čreve totiž miliardy baktérií čakajú na vlákninu a ak ju nedostanú, budeme skôr a viac hladní a budú nás trápiť chute na nezdravé potraviny.


Fotky polievky od účastníčok PB Programu 

Ak chcete chudnúť

Nasledujte pomery zeleniny a ostatných ingrediencií čo najpresnejšie, avšak vymeniť fazuľu za inú strukovinu či niektorú zeleninu za inú zeleninu môžete, nie je to žiadny problém.


Ak nechcete chudnúť

Dajte si k polievke celozrnný chlieb a pridajte lyžicu orieškov navyše.


 

Ingrediencie fazuľová polievka

Červená cibuľa, jarná cibuľka, mrkva, brokolica, červená fazuľa z konzervy, zeleninový vývar alebo voda a ½ PL miso pasty, strúčik cesnaku, kurkuma ½ čl, mletá rasca ½ čl, mletý koriander ¼ čl, lahôdkové droždie 1 PL, mletý zázvor ½ čl, čierne korenie, drvené vlašské oriešky 1 PL, čerstvý petržlen (voliteľné)


Na 545 g porciu:

160 g

160 g

225 ml

Fazuľová polievka PB Program


Recept fazuľová polievka

  1. Pripravte si všetku zeleninu. Cibuľu a jarnú cibuľku nakrájajte na drobno, mrkvu a cesnak na plátky a brokolicu rozoberte na ružičky.

  2. Do rozohriateho hrnca vložte cibuľku a za stáleho premiešavania ju krátko na sucho opražte, aby rozvoňala VIDEO UKÁŽKA .

  3. Keď cibuľka rozvonia, podlejte vývarom alebo vodou a priveďte k varu.

  4. Do vriacej vody vložte všetku zeleninu, fazuľu (bez tekutiny) a korenie okrem lahôdkového droždia, čierneho korenia, miso a zázvoru a varte 20 – 25 minút do zmäknutia zeleniny.

  5. Na záver varenia pridajte lahôdkové droždie, miso, zázvor a čierne korenie a dobre zamiešajte.

  6. Polievku ochutnajte a v prípade potreby ešte dochuťte.

  7. Pri podávaní posypte drvenými orieškami a ozdobte nasekanou čerstvou petržlenovou vňaťkou (voliteľné).


Páči sa vám recept a chcete pomôcť s chudnutím? Kliknite na obrázok! :-)

PB Program slogan

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page