top of page

Sladký zemiak s letným šalátom a arašidovým dresingom


Sladké zemiaky sú jedna z najzdravších (a podľa mňa aj najchutnejších) potravín na svete. Skombinujte ho so strukovinami a zeleninou a máte naozajstné jedlo dlhovekosti.


Sladký zemiak viete spraviť aj v mikrovlnke za 8 - 10 minút. Je to teda rýchle, avšak nie dostatočne rýchle, ak máte v kancelárii jednu mikrovlnku a desať kolegov, ktorí by si tiež radi zohriali jedlo. Ak vám mikrovlnky nevonia, viete sladký zemiak uvariť vo vode či na pare, len je treba ho nakrájať.


Za svoju žiarivú farbu vďačia sladké zemiaky karotenoidom a polyfenolom (polyfenoly najmä vo fialových sladkých zemiakoch), ktoré majú významné protirakovinové účinky. Nie je preto prekvapením, že spolu so strukovinami sú jednou z potravín obľúbenou v "modrých zónach", teda v oblastiach s vysokým výskytom ľudí nad 100 rokov.
Sladké zemiaky sú výborné aj pri chudnutí a preto ich v PB Programe mám hneď v niekoľkých receptoch, ako môžete vidieť na fotkách účastníčok programu.


Jedlá so sladkým zemiakom od účastníčok PB Programu


 

Ak chcete chudnúť

Nasledujte pomery zeleniny a ostatných ingrediencií čo najpresnejšie, avšak vymeniť niektorú zeleninu za inú nie je problém.


Ak nechcete chudnúť

Zmeňte pomer zeleniny, sladkých zemiakov a strukoviny na 1:1:1 (napríklad 165 g od každého)


 

Ingrediencie

Zmes čerstvej zeleniny (napr. mrkva, polníček, paprika, paradajky), sladký zemiak, uvarený cícer, tabasco, datle 1 ks, citrónová šťava 1 PL, 100% arašidové maslo ½ PL, lahôdkové droždie 1 PL, sušený zázvor ½ čl


Na 500 g porciu:

300 g

100 g

100 g


 

Recept

  1. Do misky vložte väčšiu datlu a zalejte vodou, aby zmäkla.

  2. Sladký zemiak nakrájajte na 0,5 cm plátky, na tanieri vložte do mikrovlnnej rúry a zohrievajte na max 8 - 10 min.

  3. Pripravte si všetku zeleninu (použite hotovú zmes alebo si nakrájajte).

  4. Uvarený cícer vložte do misky, pokvapkajte tabascom a dobre zamiešajte.

  5. Namočené datle, citrónovú šťavu, arašidové maslo, lahôdkové droždie a sušený zázvor zmiešajte v miske s malým množstvom cíceru.

  6. Dôkladne vidličkou rozpracujte do jemného dresingu a v prípade potreby pridajte malé množstvo šťavy z cíceru alebo vody.

  7. Zeleninu zmiešajte s cícerom a podávajte so sladkým zemiakom a arašidovým dresingom.Páči sa vám recept a chcete pomôcť s chudnutím? Kliknite na obrázok! :-)

Žiadne triky len tie najzdravšie potraviny

Šalát so sladkým zemiakom a arašidovým dresingom
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page